Pişir nedir?

Pişir, dünyada eşi benzeri olmayan yepyeni bir alışveriş ve yemek pişirme deneyimi sunan bir mobil uygulamadır. Pişir’in içerisinde özenle seçilmiş, yıkanmış, doğranmış, pişirmeye hazır gurme ve sağlıklı ürünler ile şeflerimiz tarafından hazırlanan özel tarifler bulunur. Pişir ile zamandan tasarruf ederken, sana sadece evde keyifle yemek pişirme keyfi kalır.

Pişir uygulamasını nasıl indiririm?

Pişir uygulamasını Android ve IOS telefonlara ücretsiz olarak indirilebilirsin. Uygulamayı indirdikten sonra GSM numaranı girerek, telefonuna gelen tek kullanımlık şifre ile pişir deneyimine başlayabilirsin. Pişir’mek için haydi hemen indir!

Pişir siparişimi nasıl verebilirim?

Pişir’in ana sayfasındaki kategorileri arasından Türk ve dünya mutfaklarından damak zevkine uygun yemeği seçebilir, şeflerin ve markaların tariflerini inceleyebilir veya Gurme Market’ten sana özel lezzetler bularak hemen sipariş vermeye başlayabilirsin. 

Hangi saatlerde sipariş verebilirim?

Bir an önce kavuşmak istediğin pişir lezzeti için, teslimat zamanını sana uygun bir saat aralığında aynı gün ya da ileri tarihli olarak belirleyebilirsin. Siparişin 45 dakika içerisinde sana ulaşacaktır. Ayrıca hızlı teslimat seçeneğimizi kullanırsan siparişin … dakikada kapında olur. 

Ödemeyi nasıl yapabilirim?

Seçmiş olduğun lezzet paketi ürünlerini sepete ekledikten sonra, adres ve kredi kartı bilgilerini girebilirsin. Pişir ödemelerini şu an için sadece online olarak yapabilirsin. 

Teslimatım nasıl olacak?

Siparişini tamamladığında pişir’in mutfağında şeflerimiz senin için hazırlıklarına başlamış olacak. Ürünün sana tercih ettiğin porsiyonda, özenle seçilmiş, temizlenmiş, tartılmış ve pişmeye hazır şekilde teslim edilecek.

Hangi şehirlerde pişirebilirim?

Pişir şu an için sadece İstanbul Anadolu yakasında hizmet veriyor. Çok yakında hizmet ağımızı genişleterek, pişir deneyimini daha çok lezzetseverle buluşturmak için çalışıyoruz.

Siparişimi iptal edebilir miyim?

Siparişin henüz hazırlık aşamasında ise, uygulamadaki iptal seçeneğini kullanarak ya da canlı destek hattımıza yazarak iptal edebilirsin. Unutma, birbirinden farklı lezzetlerimizle bir sonraki pişir deneyimin için biz hep burada olacağız. 

Siparişimin saatini değiştirebilir miyim?

Siparişin henüz hazırlık aşamasında ise tabii ki değişiklik yapabilirsin. Yeni saat bilgisi için canlı destek hattımızdan yardım alabilirsin.

Siparişim nerede olduğunu öğrenebilir miyim?

Bir an önce kavuşmak istediğin pişir lezzetinin nerede olduğu bilgisine, canlı destek hattımıza yazarak ulaşabilirsin. 

Siparişimle ilgili problem yaşarsam ne yapmalıyım?

Pişir sana yardımcı olmak için burada. Pişir’de herhangi bir konuda sorun yaşarsan, hemen canlı destek hattımıza yazabilirsin. 

Pişir’de iade var mı?

Pişir lezzet kutusu tamamen sana özel, senin tercih ettiğin porsiyonda, özenle seçilmiş, temizlenmiş, tartılmış ve pişmeye hazır şekilde hazırlanır. Senin ve tüm kullanıcılarımızın sağlığı ve hijyeni için pişir olarak ne yazık ki iade kabul etmiyoruz. 

Şifremi unuttum

Şifreni unuttuysan, pişir mobil uygulamasında vermiş olduğun e-posta adresine şifren hemen sistem tarafından gönderilecektir. 

Ya da 

Pişir mobil uygulamasında şifre ile uğraşmazsın. Cep telefonundan bir kez üye girişi yaptıktan sonra, daha sonraki tüm girişlerinde yeninden şifre girmen gerekmez. Pişir deneyimini özgürce yaşayabilirsin.

Pişir’de kişisel bilgilerim güvende mi?

Pişir olarak kişisel bilgilerinizi güvende tutmak için gerekli tüm güvenlik önlemleri alıyoruz. Pişir’de kişisel bilgilerinizi KVKK kapsamında korunur ve saklanır. Kredi kartı bilgileriniz ise doğrudan MasterCard veya BKM sunucularına iletilerek güvenli bir şekilde tutulmaktadır.